Vores side bruger cookies for at optimere brugeroplevelsen. Informationen deles ikke med tredjepart. Tryk på knappen for lukke denne besked.

VI ER FLYTTET - FIND OS HER:


FCF map KRAK

Frivilligcenter Furesø er en selvstændig forening, der er for alle foreninger i Furesø kommune. Vi virker til gavn for lokalsamfundets borgere og vil være en naturlig samarbejdspartner i samspil med andre frivillige foreninger, organisationer, offentlige myndigheder og erhvervslivet.

Vi formidler kontakt mellem borgere, der ønsker at være i frivillige, og de foreninger, som har behov for dem. Vi afsøger behov for frivillige initiativer til glæde for borgere med særlige behov og yder rådgivning og støtte til ildsjæle, som arbejder på at etablere nye foreninger og/eller selvhjælpsgrupper.

Frivilligcenter Furesø har en ambition om at løfte foreningslivet og det frivillige arbejde i kommunen til nye højder - og skabe et center som drivkraft for alle dem, som ønsker at tage del i eller har behov for frivilligt arbejde.

Hjælp til selvhjælp.

Se vores tilbud og tag det første skridt. 

En af vores medlemsforeninger.

  • Furesø By og Land

    Furesø By og Land blev stiftet i 1971 og har altid arbejdet konstruktivt for og med Furesøs bymæssige udvikling. Foreningen blev stiftet, fordi der var sket overgreb på bymiljøet, både på bevaringsværdige huse og i form af nye by- og byggeplaner.

    Vi arbejder for at Furesø kommune fortsat har identitet som kommune, udvikler sig i takt med tiden med respekt for det oprindeligeår sikret værdifulde eksisterende bydele og bygninger for eftertiden, etablerer nybyggeri, der er gennemtænkt og banebrydende, stadig er en kommune med et velplejet grønt udseende.

    Furesø By og Land udfordrer det til enhver tid siddende byråds opfattelser af hvordan vores by skal udvikle sig, gerne i samarbejde med mange andre lokale foreninger.

    Besøg foreningens hjemmeside

Back to top